Aşama 6: Nüfus Kayıtlarındaki Hatalı Doğum Tarihini Düzelttirmek

 1. Başlangıç
 2. Başvuru Aşamaları
 3. Aşama 6: Nüfus Kayıtlarındaki Hatalı Doğum Tarihini Düzelttirmek

Bu rehber UYAP’tan e-imza / mobil imzası olup adliyeye kadar gitmek istemeyenlerin süreci çevrimiçi olarak nasıl yöneteceğini anlatmakta. UYAP üzerinden dava açarken 2. aşama taraf bilgilerini belirlediğimiz ekranda davacı (davayı açan taraf) ve davalı (kendisine dava açılan taraf) firefox tarayıcısından belirlenemediğinden chrome kullanmanız gerekmektedir.

E-imza / mobil imzası olmayanlar e-imza ya da mobil imza alıp rehberi uygulayabilir yahut örnek dilekçeyi doldurup çıktı aldıktan sonra ıslak imza ile imzalayıp ekine de apostilli doğum belgesini koyarak bizatihi adliye sarayına giderek başvurmalıdır.

Bu dokümanda süreci kendiniz yürüttüğünüz takdirde 9200 TL avukatlık masrafı (ilgili işlem için 2023 yılı resmi ücrettir) rehber bedeli olan 3500 TL’na çözülmesini anlatmaktadır. Avukatlık masrafını buraya tıklayarak Resmi Gazetenin ilgili yayınına girerek teyit edebilirsiniz. İkinci bölüm 9. madde.

Tüm metne ulaşmak için dokümanı BURADAN satın alabilirsiniz.

Nüfus Kayıtlarındaki Hatalı Doğum Tarihini Düzelttirmek

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu Geçiçi Madde 9:

Göçmenlerin doğum yeri ve tarihinin düzeltilmesi

Geçici Madde 9- (Ek: 19/10/2017-7039/26 md.)

(1) Göçmen olarak Türk vatandaşlığına alınanlardan doğum yeri ve tarihi hatalı olan kişilerin kayıtları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl içinde usulüne göre onaylanmış doğum belgeleri ile müracaatları hâlinde, nüfus müdürlüğünce düzeltilir.

beş yıllık süre Kasım 2022’de doldu ve kanun ne yazıkki bu yazıyı yazdığımız günlerde bizi istemeye istemeye yargı yoluyla çözüme itmektedir. Bunun için de Asliye Hukuk Mahkemelerine dava açılmalıdır.

Doğum Tarihi Düzelttirmek için Asliye Hukuk Davası Nasıl Açılır?

Bir çok kişinin doğum tarihi eski takvim sisteminden yenisine uyarlanırken doğum tarihleri tam bilinemediği için senenin ortası olan 01 Temmuz yazılmakta. Tabi bu durum gerek Nufus Kayıt Örneği gerekse Formül A belgesinde tutarsızlığa sebep olmakta. Doğum belgesinde tam olarak gün ay yıl varken Romanya Vatandaşlık Otoritesi bu bilgilerin tutarlı olmasını beklemekte.

Dava açımını adım adım anlatan rehberi BURADAN satın alabilirsiniz.

 

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Neslihan Hanım Merhaba,

  +447882562575 numaralı whatsapp hesabından bize ulaşırsanız detayları konuşalım.

 • Neslihan Alper
  Haziran 8, 2023 5:37 am

  Merhaba, Sayfanız çok bilgilendirici gerçekten .ben dedemin doğum belgesine ulaştım şuan yaş düzeltme aşamasındayım. Ondan sonra diğer belgeleri hazırlayacağım. Romanya’dan başvuru için randevu nasıl alınıyor? Birde ordan başvuru yapmak için orda çeviri ve noter onayı yaptırmak gerekiyormuş bu konularda yardımcı oluyormusunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar