Romanya Vatandaşlığımı 6 Adımda Nasıl Geri Kazanırım?

 1. Giriş
 2. Romanya Vatandaşlığı
 3. Romanya Vatandaşlığımı 6 Adımda Nasıl Geri Kazanırım?

Bu yazı süreci kısa bir özet olarak anlatmaktadır. Fakat her aşamanın epey detayı yer almakta. Adım adım rehberler için sizi ilgili sayfalara götüren linkleri takip edin. 🙂

1. Romen atalarınızı araştırın.

İlk etapta, ebeveynlerinizden veya büyükanne ve büyükbabanızdan birinin geçmişte Romanya vatandaşı olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Ardından, vatandaşlıklarından vazgeçip vazgeçmediklerini veya Romanya makamları tarafından iptal edilip edilmediğini bilmeniz gerekiyor.

Geçmişteki Romanya toprakları, bugünün Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti’nin bazı bölümlerini de içeriyordu.

Romanyakanuna göre vatandaşlık, kendi suç ya da hatarlarından ötürü kaybedenler hariç, yeniden kazanılabileceği gibi, ikinci dereceye kadar olan altsoyları (yani çocukları ve torunları) da bu haktan yararlanabilir.

Romanya vatandaşlığı elde etmek için Romence konuşmanız gerekmez. Sadece Romanya’daki soyunuzun kanıtlarını sağlamanız yeterlidir.

2. Soyunuzun yasal belgelerini alın.

Annenizin babanızın yahut nine ve dedelerinizden birinin Romen vatandaşlığı olduğunu öğrendiniz. Romanya makamlarına sunmak için bunun belgelerini toplamanız gerekecektir. Hem kendiniz hem de atalarınız için tüm medeni durum belgelerini Romen makamlarına sunacak şekilde hazırlamalısınız.

3. Vatandaşlık dosyanızı hazırlayın.

Vatandaşlığınızı geri kazanma dosyası, Ulusal Vatandaşlık Kurumu (Ro: Autoritatea Nationala pentru Cetatenie) tarafından istenen tüm özel belgeleri içermelidir.

İhtiyacınız olacaklar:

 • Pasaportunuz
 • Türkiye Cumhuriyeti’nden alınmış bir sabıka kaydı belgesi
 • Atalarınız için medeni durum belgeleri (doğum belgesi, evlilik cüzdanı, ölüm veya boşanma belgesi, ilk/ikinci isim belgesi vb.)
 • Yazılı beyanlar
 • Romanya vatandaşlığının kaybına ilişkin yazılı kanıt
 • Romanya’da ikametgahınızı kurmak istiyorsanız, Romanya’daki geliriniz ve konutunuz için de kanıt sunmanız gerekecektir.

Çocuklarınız için de Romanya vatandaşlığı almak istiyorsanız, onların belgelerini kendi vatandaşlık başvurunuza dahil etmeniz gerekecektir.

4. Dosyayı gönderin.

Romanya vatandaşlığı elde etme dosyasını bizzat sunmanız gerekmektedir. Yalnızca, hareket etmenizi engelleyen bir hastalıktan muzdaripseniz istinaya tabi olabilirsiniz.

Eğer Türkiye’den başvuruyu yapıyorsanız, Romanya vatandaşlığını yeniden kazanmak için dosyayı Romanya konsolosluğuna sunabilirsiniz.

5. Dosyanızı takip edin.

Dosyanızla ilgili tüm bilgiler, National Authority for Citizenship (Ulusal Vatandaşlık Kurumu) sitesindeki dosya kayıt numaranıza göre takip edilebilir. Davanızın durumu hakkında bilgi, Ulusal Vatandaşlık Makamına gönderilen, dosya kayıt numaranızı ve kimlik kartınızı gösteren bir dilekçe doldurarak da alınabilir.

Dosyanız tüm yasal gerekliliklere uygunsa, Ulusal Vatandaşlık Kurumu Başkanı size Romanya vatandaşlığı veren bir kararname çıkaracaktır. Karar, beyan ettiğiniz adrese onaylı mektup yoluyla iletilecektir.

6. Vatandaşlığı geri alın.

Dosyanız onaylandıktan sonra 6 ay içinde Ulusal Vatandaşlık Otoritesi merkezinde Romanya’ya bağlılık yemini etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, Romanya vatandaşlığının geri alınmasına ilişkin kararnamenin etkileri sona erecektir.

Yemin töreninde size Romanya vatandaşlık belgesi verilecektir.

Romanya vatandaşlık belgenizi aldıktan sonra, Romanya’daki Medeni Durum Bürosundan medeni durum belgelerinin (doğum/evlilik belgesi) dökümünü almanız gerekecektir.

Tebrikler! Artık bir Romen vatandaşısınız.

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba, onaylı mektup 70 gündür gelmedi nasıl bir yol izleyebiliriz. Sorduğumda kendilerinin gönderdiğini söylediler fakat ne barkod no var ne başka birşey, tekrar gönderilmesini talep ettim yine olmadı.

 • Merhaba, benim Annem ve Babam Balçık doğumlu annem 1924 Babam 1927 doğumlu annem 2017 yılında vefat etti babam sağ. Her ikisininde doğum belgelerini çıkarttım .Bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor
  Bu konuda yardımlarınızı talep ediyorum
  Alakanıza şimdiden teşekkürler

 • Sertaç Bey Merhaba,

  Köstence belediyesi ile yazışabilirsiniz. Biz Silistre’ye mail attık ve döndüler. Sürecin devamını henüz tamamlamadık. Tamamlandığında Aşama 4 olarak ilgili yazıyı web siteye ekleceğim. Şimdilik Facebook gruplarından ilerleyebilirsiniz. Sizden sonrası için yardımcı olması adına da bilgileri paylaşırsanız buraya not edilmiş olur. Doğum ve vatandaşlık belge ücretleri bölge ve belediyelere göre değişiyormuş. 20-30 euro civarlarında alınıyor denildi bize.

  Sevgilerimle.

 • Sertaç aydoğan
  Ekim 25, 2022 9:59 pm

  Merhaba benim Benim babam dedem babaannem halam yani baba tarafı komple romanya köstence doğumlu bende kızımda romanya vatandaşı olmak istiyoruz benim elimde ankaradan gelen tabiyet belgesi muhacır kaydı bkk raporu apostilli vukuatlı alt üst soy bilgisi dedemin askerlik belgesi (sağlık raporu) babamın türk kimliği mevcut birtek babsmın romanya köstence doğum bilgisi yok doğum bilgisini köstence arşivinden mi çıkarmam gerek kimliğinde sadece köstence diyor babam dedem hem romanya hem türk vatandaşı peki bu arşive nasil müracaat edicem formül c den girecekmişim peki dilekçe örnegi nerde nasıl talep ve nereye talep edilecek..lütfen yardımcı olur musunuz 0553 074 54 51..dogum belgesinin ücreti vatandaşlık belgesinin ücreti nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar