Romanya Vatandaşlığımı 6 Adımda Nasıl Geri Kazanırım?

Bu yazı süreci kısa bir özet olarak anlatmaktadır. Fakat her aşamanın epey detayı yer almakta. Adım adım rehberler için sizi ilgili sayfalara götüren linkleri takip edin. 🙂

1. Romen atalarınızı araştırın.

İlk etapta, ebeveynlerinizden veya büyükanne ve büyükbabanızdan birinin geçmişte Romanya vatandaşı olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Ardından, vatandaşlıklarından vazgeçip vazgeçmediklerini veya Romanya makamları tarafından iptal edilip edilmediğini bilmeniz gerekiyor.

Geçmişteki Romanya toprakları, bugünün Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti’nin bazı bölümlerini de içeriyordu.

Romanyakanuna göre vatandaşlık, kendi suç ya da hatarlarından ötürü kaybedenler hariç, yeniden kazanılabileceği gibi, ikinci dereceye kadar olan altsoyları (yani çocukları ve torunları) da bu haktan yararlanabilir.

Romanya vatandaşlığı elde etmek için Romence konuşmanız gerekmez. Sadece Romanya’daki soyunuzun kanıtlarını sağlamanız yeterlidir.

2. Soy mirasınızın yasal belgelerini alın.

Annenizin babanızın yahut nine ve dedelerinizden birinin Romen vatandaşlığı olduğunu öğrendiniz. Romanya makamlarına sunmak için bunun belgelerini toplamanız gerekecektir. Hem kendiniz hem de atalarınız için tüm medeni durum belgelerini Romen makamlarına sunacak şekilde hazırlamalısınız.

3. Vatandaşlık dosyanızı hazırlayın.

Vatandaşlığınızı geri kazanma dosyası, Ulusal Vatandaşlık Kurumu (Ro: Autoritatea Nationala pentru Cetatenie) tarafından istenen tüm özel belgeleri içermelidir.

İhtiyacınız olacaklar:

  • Pasaportunuz
  • Türkiye Cumhuriyeti’nden alınmış bir sabıka kaydı belgesi
  • Atalarınız için medeni durum belgeleri (doğum belgesi, evlilik cüzdanı, ölüm veya boşanma belgesi, ilk/ikinci isim belgesi vb.)
  • Yazılı beyanlar
  • Romanya vatandaşlığının kaybına ilişkin yazılı kanıt
  • Romanya’da ikametgahınızı kurmak istiyorsanız, Romanya’daki geliriniz ve konutunuz için de kanıt sunmanız gerekecektir.

Çocuklarınız için de Romanya vatandaşlığı almak istiyorsanız, onların belgelerini kendi vatandaşlık başvurunuza dahil etmeniz gerekecektir.

4. Dosyayı gönderin.

Romanya vatandaşlığı elde etme dosyasını bizzat sunmanız gerekmektedir. Yalnızca, hareket etmenizi engelleyen bir hastalıktan muzdaripseniz istinaya tabi olabilirsiniz.

Eğer Türkiye’den başvuruyu yapıyorsanız, Romanya vatandaşlığını yeniden kazanmak için dosyayı Romanya konsolosluğuna sunabilirsiniz.

5. Dosyanızı takip edin.

Dosyanızla ilgili tüm bilgiler, National Authority for Citizenship (Ulusal Vatandaşlık Kurumu) sitesindeki dosya kayıt numaranıza göre takip edilebilir. Davanızın durumu hakkında bilgi, Ulusal Vatandaşlık Makamına gönderilen, dosya kayıt numaranızı ve kimlik kartınızı gösteren bir dilekçe doldurarak da alınabilir.

Dosyanız tüm yasal gerekliliklere uygunsa, Ulusal Vatandaşlık Kurumu Başkanı size Romanya vatandaşlığı veren bir kararname çıkaracaktır. Karar, beyan ettiğiniz adrese onaylı mektup yoluyla iletilecektir.

6. Vatandaşlığı geri alın.

Dosyanız onaylandıktan sonra 6 ay içinde Ulusal Vatandaşlık Otoritesi merkezinde Romanya’ya bağlılık yemini etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, Romanya vatandaşlığının geri alınmasına ilişkin kararnamenin etkileri sona erecektir.

Yemin töreninde size Romanya vatandaşlık belgesi verilecektir.

Romanya vatandaşlık belgenizi aldıktan sonra, Romanya’daki Medeni Durum Bürosundan medeni durum belgelerinin (doğum/evlilik belgesi) dökümünü almanız gerekecektir.

Tebrikler! Artık bir Romen vatandaşısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed