Doğum Belgesini bulduk peki şimdi ne yapacağız? Bu aşamada bulunan doğum belgesinin ilgili yerde apostilletmeniz gerekiyor. Akabinde Türkiye’de bir yeminli tercüman vasıtasıyla Türkçe’ye tercüme ettirerek noter tasdiki yaptırmalısınız. Evet malesef bu süreçler maddi açıdan biraz can yakıcı ancak başkaca yolu yok.

İsim denklik belgesi nasıl düzenletilir?

İkamet ettiğiniz ilçe nüfus müdürlüğü tescil büroya giderek apostilli noter tasdikli tercüme edilmiş doğum belgenizi ibraz ederek basit bir üst dilekçe ile başvuruyorsunuz. Görevli memur ilgili evrakları inceleyerek İsim Denklik Belgenizi doğum belgesine göre düzenliyor.

Basit başvuru dilekçe metni aşağıdaki gibi olabilir görevli gittiğinizde boş kağıt uzatacaktır hemen yazıverirsiniz yahut hazırlıklı gidersiniz size kalmış:

……… İLÇE NUFUS MÜDÜRLÜĞÜNE

Babannem ……………………….TC kimlik numaralı ……………………….’nun torunuyum. Uzun uğraşlar sonucunda atamın doğum yeri olan ……. ‘den doğum belgesini temin ederek tercüme ettirdik. İsim denklik belgesinin düzenlenebilmesi için dilekçemizin ekinde sunuyoruz.

Gereğinin yapılmasını arz ederim. …/…/202…

Ad Soyad – İmza

İşlemler tamamlandığında aşağıdaki gibi İsim Denklik Belgeniz düzenlenmiş olacaktır.

Şimdi sırada bu belgeyi aspostilletip rumence’ye tercüme ettirip hazırladığımız dosyaya eklemeye geldi.

2 Yorum. Yeni Yorum

  • Merhaba,

    Aşama 6’yı okuyabilirsiniz.

  • Merhaba
    İsim denklik düzenlenmesi için mahkeme kararı ile doğum yeri ve doğum tarihi düzenlensin dedi memur ve tercümeli onaylı doğum belgesini sunarak dava açtık
    Düzenleme yapıldıktan sonra ki süreç nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar