SIKÇA SORULAN SORULAR

Babaannem 1922 Pazarcık doğumlu ,Fakat Vatandaşlığın dede üzerinden alınacağını duydum ben Romanya vatandaşı olabilirmiyim?

Evet Romanya vatandaşı olabilirsiniz. Romanya kanunlarında vatandaşlık Romanya doğumlu aile bireyi üzerinden geçer. Anne, baba veya Anneanne üzerinden de Romanya vatandaşı olma hakkına sahipsiniz .

Dedem 1890 Tulca doğumlu kayıtları bulunursa vatandaş olabilir miyim?

Romanya doğumlu kişilerin kayıtlarının bulunulmasında sizlerden alınan bilgiler oldukça önem arz etmektedir .Siz doğru bilgiler ile bize başvuru yaptığınızda kayıtlarınızın bulunması için gerekli bütün birimlere başvurular yapılmaktadır .Kişilerin Doğum yılları kayıtların bulunmasında etkilidir .Bu nedenle mutlak bir kesinlik yoktur .

Babam 1914 tutrakan doğumlu Fakat şuan doğduğu bölge Bulgaristan’da ben Bulgar mı yoksa Romen vatandaşlığı mı alabilirim ?

Babanız 1914 yılında doğduğunda bu bölge Romanya devletine aitti .Bu nedenle kayıtların bulunması sonrası babanız üzerinden (kişi hayatta olmasa dahi ) Romen vatandaşı olma hakkına sahipsiniz

Elimde hiçbir belge Yok nasıl başvuru yapabilirim ?

Göç eden kişilere ait nüfus kayıt örneği görüntülerini veya burada yazan bilgileri mail adresimiz üzerinden bize ulaştırdığınız takdirde maillerinize dönüş yapılmaktadır .

1951 yılında Bulgaristan göçmeni olarak Eskişehir’e göç ettik .Fakat babam 1926 Silistre doğumlu .Bulgar vatandaşı olarak gelmiş ve Türk vatandaşlığı almış .Ne yapmalıyım , bana yardımcı olabilir misiniz?

Babanız Doğum yılı itibariyle Romen vatandaşı Fakat 1940 yılında bölge tekrar Bulgaristan a geçtiği için bu tarihten Sonra Bulgar vatandaşı olmuş Ve Türkiye’ye göç ederek ilgili kanun üzerinden Türk vatandaşlığı almıştır . Kişi Bulgar olarak göç etmiş olsada ,Romanya vatandaşı olabilmeniz için Romen doğumlu olması yeterlidir .Babanıza ait ilgili Romen Doğum kayıtlarının araştırılmasından Ve bulunmasından Sonra Romen vatandaşlığı İÇİN başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

İsim denklik Belgesi alamıyorum ?

Kişiler Türkiye’ye göç ettikleri sözlü beyana dayalı olarak kayıtları tutulmuştur Ve bu sebeple devlete bir evrak sunmasalardı halinde sistemde önceki isim ve soyisimleri yer almamaktadır .

Göç eden kişiler adına isim denklik Belgesi alabilmeniz için öncelikle kişiye ait Doğum bilgilerini içeren Romen Doğum kayıt örneğinin Romen makamlarından tahsis edilmesi ve Romen noter onaylı ,Apostilli olarak bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne dilekçe eşliğinde sunulması gerekmektedir . Bu aşamadan Sonra sizlere isim denklik Belgesi verilebilir.

Romence dil şartı Ve Romanya da yaşamak ,giriş çıkış yapmak gereklimi ?

Romanya göçmenlerinin ilgili madde üzerinden aldıkları vatandaşlık soybağı ile kazanılan köken vatandaşlığıdır .Örnek olarak annenizin Romanya Köstence doğumlu olduğunu varsayalım .Anneniz bir Romen olarak doğdu Ve ondan da siz dünyaya geldiniz ve sizdende sizin çocuklarınız dünyaya geldi .Tüm bu kuşak Romen kökenli olarak dünyaya geldi ve sonradan Romanya vatandaşlığı alma hakkına sahiptir. Bu kanun maddesinde Romence dil şartı yer almamaktadır. Köken vatandaşı olacak kişilerin Romanyada yaşama ya da giriş çıkış yapma şartı yoktur .

Eşimin Dedesinin babası Romanya doğumlu .Eşim vatandaşlık alabilir mi ?

Eşiniz dedesinin babası üzerinden vatandaşlık alabilir (3. Kuşak olarak) ve varsa 18 yaş altındaki çocuklarınızda anne ile başvurarak bu haktan faydalanabilirler.

Eşler Romanya vatandaşı olabilir mi ?

Eşler doğrudan Romen vatandaşlığı alma hakkına sahip değildirler .Romanya doğumlu birey üzerinden vatandaşlık alındıktan Sonra .Romanya da bir ikamet göstererek Eşler için oturum alabilirsiniz .Oturum sonrası Romanya vatanlarının sahip olduğu birçok haktan eşlerde yararlanabilirler .

Romanya vatandaşı olunca Avrupa Birliği vatandaşlığı sertifikası verilecek mi ?

Kişiler Romanya bayanlı olduğunda doğrudan Avrupa Birliği vatandaşı da olmuş olurlar .Bunun için bir sertifika gerekmemektedir .

Ailem Pazarcık dan göç ettiğinden birçok miras bırakıp gelmişler,fakat elinizde tapu Veya herhangi bir evrak yok , vatandaşlık sürecinde bu kayıtlara da ulaşabilir misiniz ?

Romanya göçmenlerinden geri kalan miras için kişinin Nüfüs kayıtlarının bulunmasından ve Vatandaşlık işlemlerinin tamamlanması sonrası gerekli bilgilerle tapu kayıtları araştırılabilir .Kayıtların bulunması halinde ilgili ülkeye dava açılarak geri talepte bulunulabilir.

BİZİMLE TEMASA GEÇİN