Aşama 3: İsim Denklik Belgesi

Öncelikle selamlar. İlgili linkleri en sona ekleyeceğim. Şimdi tanımlar ve işlemler ile başlıyorum.

İsim denklik belgesi nedir?

Türk vatandaşlığını sonradan kazanan kişilerin, Türkçe ad ve soyad seçmeleri halinde önceki ad ve önceki soyad bilgileri nüfus kayıtlarına işlenmektedir.

İsim Denklik Belgesi, sonradan Türk vatandaşlığını kazanan kişiler ile bunların alt soyları, üst soyları veya eşleri ile veli, vasi ya da bu konuda vekâletname ibraz edenlerin talepleri halinde nüfus kayıtlarına dayanılarak düzenlenen, ilgililerin önceki ad ve önceki soyad bilgileri ile Türk vatandaşlığını kazanma kararına ilişkin bilgileri gösterir belgedir.

İsim denklik belgesi nereden alınır?

İsim denklik belgesi doğrudan başvurulup alınabilen bir belge değil ne yazık ki. En yakın nüfus müdürlüğünden kimliğiniz ile birlikte gittiğiniz takdirde başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Randevu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine gidin ve buradaki seçeneklerden Diğer Nüfus Olayları‘nı seçerek randevunuzu alın.

Başurunuz Ankara’daki ilgili makamlara ulaşıyor ve atanız adına arşivlerde bir araştırma yapılıyor. Eğer gerekli dokümanlar arşivde varsa başvuru olumlu sonuçlanıyor ve evrağı teslim alabiliyorsunuz. Eğer arşivde belgeler bulunamamışsa, başvurunuz olumsuz sonuçlanıyor ve sizden isim denklik belgesini çıkarabilmek için gerekli olan evrakları Romanya’dan (atanızın vatandaşlığı olan ülkeden) temin etmenizin beklendiği söyleniyor.

İsim denklik başvurusu olumsuz sonuçlandığında:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 2022 yılında yayımladığı mevzuata buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed