Merhaba. Romanya vatandaşlığı için gereken ilk aşama Romanya’dan göçen atanız adına nüfus kayıt örneği almak. Adım adım nasıl ilerlemeniz gerekeceğini anlatacağım.

Neden atamız adına nüfus kayıt örneği çıkartmaya ihtiyacımız var?

Nüfus kayıt örneğinde BKK (Bakanlar Kurulu Kararı) tarihi yer alıyor. Atanızın hangi karar doğrultusunda Türk vatandaşlığına kabul edildiği ve bu kararnamenin tarihi daha sonra Cumhuriyet Arşivinde yapacağınız araştırma ve oradan teslim almanız gereken doküman için gerekli olacak.

1. E – Devlet bilgileri ile online randevu almak.

https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine gidin ve buradaki seçeneklerden Diğer Nüfus Olayları‘nı seçerek randevunuzu alın.

2. Nüfus müdürlüğüne gittiğinizde talep etmeniz gereken 2 adet doküman var.

 1. Romanya’dan göçen atanız adına hazırlanacak nüfus kayıt örneği.
 2. Kendi adınıza bir alt-üst soy belgesi. (Daha sonra Cumhuriyet arşivinden evrak teslim alabilmeniz için gerekli.)
 • Bunların dışında nüfus müdürlüğüne gitmişken isim denklik belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu belge ile ilgili süreç ve detaylar için buraya tıklayın.

Her belgeden iki nüsha şeklinde isteyin ve bunlara apostil yaptırmak istediğinizi belirtin. Apostil evrağın uluslararası alanda geçerliliği için evrağa eklenen mühürlü ve çok dilli bir sayfa. Müdürlükte bunlar için siz yönlendireceklerdir.

Romanya’dan göçen ata adına alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği:

Romanya Vatandaşlığı için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
Sarı ile işaretli alan Cumhuriyet arşivinde arama yapacağınız alan. *Silistre şuan Bulgaristan toprağı olarak görünse de 1913 – 1940 arasında Romanya sınırları içerisinde yer alıyordu.

Apostilli evrak:

26 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba dedemin nüfus kayıt örneğinde BKK kararı yok bunun için ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Uğur Bey,

   Bu durumda Osmanlı arşivlerine başvurmanız gerekiyor. Yahut doğum tarihi ve dedenizin babasının ve dedesinin isimleri ile dilekçe ile doğum belgesi arama yoluna gidebilirsiniz.

   Cevapla
 • İrem Uludağ
  Temmuz 3, 2023 7:59 am

  Merhaba annemin anneannesi 1902 Romanya doğumlu. Ama soy ağacında doğum tarihi yanlış yazdığı gibi doğum yeri de Babaeski yazıyor. Annem Romanya vatandaşlığına nasıl başvurabilir?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Romanyaya dair elinizdeki resmi evraklar neler? Babaeski Türkiye’deki köyünüzün adı mı? Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde bakanlar kurulu kararı yazıyor mu?

   Cevapla
 • Merahba benim dedem nüfus bilgilerinde doğum yeri silistre yazıyo ama tabiyette kavurğa yazıyo ve kavurğa baktimizda demdemin doğum belgesi bulunamadı nereye basvurabilirim başka Ama amcamın doğum belgesi bulundu kavurğa da yalnız amcamın kimliğindede kavurğa yaziyodu ve öyle bulundu. Acaba dedemin silistre yazdığı için oraya başvurmamiz lazim

  Cevapla
 • Merhaba artık nüfus daireleri Alt üst soy belgesi vermiyormuş ve e devlet çıktısında resmi işlemlerde kullanılmaz yazıyor. Yazmasa bile e devlet çıktısına apostil yapılmıyormuş.

  bu konuda bilginiz var mı ne yapabiliriz , noter de onaylamıyormuş.

  ıslak imzalı belge şartı var mı bunun için

  Cevapla
 • Merhaba, nüfus müdürlüğüne gidip bahsettiğiniz belgeleri talep edeceğim. Sürece yeni bşlıyorum. Ancak bizim soyağacında çok sayıda Romanya doğumlu kişi var. İsim denklik belgesini hangisi için talep etmeliyim, yoksa hepsi için mi talep etmeliyim?

  Cevapla
 • Merhabalar babam 2.kuşak olarak soy bağı ile romanya vatandaşı olabiliyor. Babam olduktan sonra benimde(21) vatandaş olabilme hakkım doğuyor mu?

  Cevapla
  • İrem Hanım Merhaba,
   Soybağından kazanılan vatandaşlık 18 yaş üzeri alt soylara ne yazık ki geçmiyor. Babanızda süreç durakcaktır.

   Cevapla
 • Feyman Yürükoğlu
  Ağustos 28, 2023 10:48 pm

  Merhaba, ne şekilde göçmen gelindiği bilgisi ve belgesi nereden alınır. Teşekkür ederim

  Cevapla
 • Merhaba
  Benim Anneannem Avdular doğumlu( O zaman Romanya Şimdi Bulgaristan Sınırları İçersinde ) 11. maddeye göre ben ve reşit olan çocuğum Romanya vatandaşlığı için başvuru yapabilir miyiz ? 3. nesil olabiliyormuş benim çocuğum 3. nesil mi sayılıyor?

  Cevapla
 • Merhaba.Bizde dedem üzerinden vatandaşlık almak için uğraşıyoruz.Fakat nüfus idaresi dedeme ait nüfus kayıt örneğini (BBK Kararını içeren)çıkaramayacağını söylüyor.Ne yapabiliriz bu konuda?

  Cevapla
 • şükrü günhan
  Eylül 18, 2023 4:53 pm

  Merhaba,
  Dedem 1909 Romanya Silistre – atmaca
  Babaannem 1922 Romanya Silistre – atmaca doğumlu gözüküyor. Nüfus müdürlüğünden aldığımız vukuatlı nüfus kayıt örneğinde Bkk no cıkmıyor.
  Tecil tarihi dedemde 1927, babaannemde 1938 olarak kayıtlı. bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. dedem üzerinden mi babaannem üzerinden mi işlemler daha kolay ilerler. Babam 2008 yılında vefat etti. bundan dolayı kendi üzerimizden devam edeceğiz işlemlere.

  Cevapla
  • Şükrü Bey Merhaba,

   Cumhuriyet arşivleri sitesinden muhacir talep formunu doldurup adrese kargolayın. İki ayrı form doldurmanızı tavsiye ederim. Dedeniz ve babaneniz adına. Bananeniz üzerinden süreci yürütmenizi tavsiye ederim. Çünkü dedeğiniz doğduğunda Silistre Romanya toprağı değildi.

   Cevapla
 • Merhabalar nüfus kayır örneğinde bkk yok sadece “GEL TA 14/10/1934 İSKAN” yazıyor, doğum tarihi ve totrakan doğumlu olduğu görünüyor.

  Cevapla
  • Cumhuriyet arşivleri sitesinden muhacir talep formunu doldurup adrese kargolayın. BKK olmasa bile tabiiyet beyannamesi bulabiliyorlar.

   Cevapla
   • İsim denkliğe başvuru yapmıştım red cevabı geldi, ama evrakta BKK tarihi yazıyor, ilginiz için teşekkürler.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar